Ścieżki przyrodnicze

 

Fundacja EkoRozwoju (FER) opracowała właśnie projekt przyrodniczej ścieżki dydaktycznej w Niezgodzie. „Nazwa ścieżki to „Trzy Stawy”, ponieważ ścieżka biegnie w otoczeniu Stawów Niezgoda I i II oraz Stawu Starego” – mówi Monika Szyrmer z FER, koordynatorka projektu.

Otwarta przestrzeń stawów Niezgoda oraz Stawu Starego to znakomite miejsce do różnorodnych obserwacji i analizy zjawisk przyrodniczych. Wyspy na Stawach Niezgoda, powstałe z ziemi wydobytej podczas pogłębiania stawu, to ostoje ptactwa wodnobłotnego. Tutejsza przyroda objęta jest ochroną jako Park Krajobrazowy, obszar Natura 2000, obszar Ramsar. Staw Stary jest dodatkowo objęty ochroną rezerwatową, z której, ze względu na prowadzenie gospodarki rybackiej, wyłączone są Stawy Niezgoda. Dzięki temu wizyta na ścieżce umożliwi porównanie ekosystemów, jakie wykształciły się w warunkach zróżnicowanych reżimów ochronnych.

Na ścieżce zlokalizowanych jest 9 przystanków tematycznych. Wędrówkę można jednak dostosować do swoich możliwości i zainteresowań. Osoby ukierunkowane na obserwację ptaków, których w Dolinie Baryczy przecież nie brakuje, zechcą być może skorzystać z czatowni obserwacyjnej przy Stawie Niezgoda, na początku ścieżki, a już za kilka miesięcy także z platformy obserwacyjnej, która zostanie wybudowana na końcu ścieżki, przy Stawie Starym. Wizytę na ścieżce można też ograniczyć do okrążenia Stawów Niezgoda, albo zakończyć ją w okolicy przystanku piątego, skąd można dojść do wsi Wilkowo.

„Naszym zamiarem było opracowanie ścieżki w sposób kompleksowy, nie chcieliśmy się ograniczać jedynie do postawienia tablic edukacyjnych. Dlatego też jednym z produktów jest przewodnik po ścieżce, który każdy zainteresowany będzie mógł znaleźć w na naszych stronach internetowych. Dodatkowo opracowaliśmy materiały dydaktyczne dla nauczycieli, które pomogą w przygotowaniu wycieczki dla uczniów. Przeprowadziliśmy także „testowe” zajęcia na ścieżce, które cieszyły się z dużym zainteresowaniem tak ze strony nauczycieli, jak i uczestniczącej w nich młodzieży” mówi Monika Szyrmer. Wykonanie ścieżki było możliwe dzięki udzielonym dotacjom: od Gminy Żmigród na opracowanie projektu ścieżki, oraz od Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu i z PO Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na wykonanie infrastruktury edukacyjnej, przygotowanie materiałów dydaktycznych i przeprowadzenie pierwszych zajęć. Całość zadania realizowana była w ramach projektu „Naturalne Partnerstwa” prowadzonego przez Fundację EkoRozwoju.

„Zapraszam wszystkich, by wraz z nastaniem wiosny wybrali się na ścieżkę. Mam nadzieję, że umożliwi ona mieszkańcom regionu oraz turystom odwiedzającym Dolinę Baryczy lepsze poznanie tutejszej przyrody” – dodaje Monika Szyrmer.

 

_________________________________________________________

Ulotka o szlaku Rudo-Baryckim

Przewodnik po ścieżce przyrodniczej – Ruda Żmigrodzka

 

_________________________________________________________

Polecamy także ścieżki edukacyjne Nadleśnictwa Żmigród, a szczególnie tę w Zespole Pałacowo-Parkowym w Żmigrodzie, która przebiega po grobli rowu Skórnego i na której ustawione są urządzenia i gry edukacyjne. Szczegóły:

http://lasydolinybaryczy.pl/turystyka/sciezki-edukacyjne