Informacje ogólne

Gmina Żmigród położona jest w północnych krańcach województwa wrocławskiego, w pasie Nizin Środkowo-Polskich, w makroregionie obniżenia milicko-głogowskiego, w mezoregionie Kotliny Żmigrodzkiej.

Obszar ogólny gminy wynosi 292 km2. Północną i wschodnią część gminy porastają duże kompleksy lasów, których powierzchnia wynosi 29 % ogólnej powierzchni gminy. Dzięki dużej powierzchni użytków rolnych, lasów oraz stawów hodowlanych wiodącą funkcją gminy jest rolnictwo. Duże i nieco mniejsze gospodarstwa rolne zajmują się hodowlą i uprawą ziemi.

Tutejsze lasy bogate są w zwierzynę łowną: dzik, jeleń, daniel, sarna, lis. Sprawia to, iż wielu turystów z kraju i zagranicy, którzy parają się myślistwem na terenach naszej gminy poczują się jak ryba w wodzie. A jeżeli mowa o rybach, to nie wolno zapominać o tym, iż czyste wody Baryczy oraz jej dopływów, sprzyjają wędkowaniu. Natomiast duże kompleksy hodowlanych stawów rybnych o łącznej powierzchni 1427 ha, znajdują się w obrębie wsi Niezgoda, Radziądz, Ruda Żmigrodzka, Osiek-Jamnik, Sanie. Można tu spotkać okazałe sztuki karpia, lina, węgorza, sandacza, płoci, szczupaka, karasia i wielu innych gatunków ryb. Na stawach hodowlanych znajdują się miejsca lęgowe dzikich gęsi i kaczek oraz kormoranów, łysek, czapli i innych ptaków.

Spotkać tu można będącego pod ochroną orła bielika czy bociana czarnego. Możliwość obserwacji ok. 120 gatunków dzikiego ptactwa to raj dla ornitologów. Cisza, czyste powietrze, przepiękne widoki doliny Baryczy, dostarczą niezapomnianych wrażeń zarówno na ścieżkach przyrodniczych i dydaktycznych jak i szlakach rowerowych, pieszych czy kajakowych. Wszystkie uwarunkowania Gminy Żmigród dla turystyki aktywnej sprawiają, że turyści w trakcie spędzania swojego wolnego czasu nie zaznają u nas nudy.

Głównym magnesem przyciągającym turystów w nasze strony jest Zespół Pałacowo – Parkowy, który po zakończonej w 2008 roku rewitalizacji zabytkowej baszty, w której mieści się Informacja Turystyczna BASZTA oraz ruin pałacu świeci nowym blaskiem. A to jeszcze nie koniec… Obszar ponad 14-hektarowego, przypałacowego parku również uległ pozytywnym przemianom w ramach II etapu rewitalizacji Zespołu Pałacowo – Parkowego w Żmigrodzie.

Bogata historia i zabytki również są niemałym atutem miasta, jak i całej gminy. W samym Żmigrodzie znajdują się m.in. dwa kościoły (gotycko-manierystyczny parafialny p.w. Trójcy Świętej i pomocniczy p.w. św. Stanisława Kostki, zbudowany w stylu neogotyckim) i wieża ciśnień. Ponadto sam układ zabudowy centrum miasta, ze zrewitalizowanym rynkiem (pl. Wojska Polskiego) i ulicami zbiegającymi się na północy i południu, świadczy o jego średniowiecznym rodowodzie. To we wspomnianym rynku znajduje się XIX-wieczna kolumna z Figurką NMP przywiezioną z Czortkowa i poświęconą w 1947 r. przez prymasa Polski Augusta Hlonda i prymasa Anglii Williama B. Griffina. Z kolei obszar wiejski gminy oferuje ciekawe szlaki o tematyce krajoznawczo-kulturowej – to właśnie u nas można podążać szlakiem krzyży pokutnych, kapliczek przydrożnych i grodzisk, na trasie którego znajduje się również kilka ciekawych kościołów (mapa szlaku dostępna w IT Baszta). 

Aby móc podziwiać wszystkie atrakcje Gminy Żmigród należy po prostu do nas przyjechać. A położenie miasta jest bardzo dogodne, gdyż znajduje się na linii kolejowej Wrocław – Poznań oraz na trasie drogi szybkiego ruchu S5 (od Wrocławia 45 km). Jeżeli okaże się, że jeden dzień na zwiedzanie to za mało warto zatrzymać się w Żmigrodzie. Dla koneserów wyjątkowych wrażeń proponujemy nocleg w 2-osobowym apartamencie mieszczącym się w zabytkowej baszcie. 

Ruda Żmigrodzka to wyjątkowa miejscowość naszej gminy. W ramach rozwoju oferty turystycznej we wsi jest wyznakowany „Szlak rudo – barycki” – żywa ścieżka służąca edukacji ekologicznej. Kolejnym coraz mocniej wyróżniającym się punktem na turystycznej mapie Gminy Żmigród jest miejscowość Niezgoda. Dzięki Fundacji EkoRozwoju (FER), powstał projekt przyrodniczej ścieżki dydaktycznej o nazwie „Trzy Stawy”. Będzie to gratka dla miłośników podglądania przyrodniczego świata. Wyspy na Stawach Niezgoda, powstałe z ziemi wydobytej podczas pogłębiania stawu, to ostoje dla ptactwa wodnobłotnego. Tereny Niezgody objęte trzema formami ochrony przyrody (Park Krajobrazowy, Natura 2000, obszar Ramsar) i dodatkowo czwartą formą na Stawie Starym (ochrona rezerwatowa) z pewnością zadowoli każdego turystę, który będzie wędrował po wyznaczonej ścieżce pomiędzy 9 przystankami tematycznymi.

Nasza gmina jest bardzo dobrym przykładem na to, że tereny wokół Wrocławia są bardzo atrakcyjne i godne uwagi każdego, kto ceni sobie ciszę oraz kontakt z naturą, która w Gminie Żmigród jest unikatowa w skali Europy ze względu na Park Krajobrazowy „Dolina Baryczy”, obejmujący ponad 60% jej terenów.