Szlaki turystyczne

 

Poznaj Gminę Żmigród z aplikacją ODKRYJ DOLINĘ BARYCZY

 

 

Zakątki Doliny Baryczy można poznawać na różne sposoby. Oczywiście należy pamiętać, że jest to obszar objęty ochroną parku krajobrazowego, rezerwatów przyrody oraz Natura 2000, dlatego turyści muszą zachowywać się zgodnie z zasadami danego miejsca m.in. nie wchodzić na tereny wzbronione, nie śmiecić, nie straszyć zwierząt lub nie niszczyć ich siedlisk.

            Jednym ze sposobów zwiedzania Doliny Baryczy jest możliwość podążania licznymi trasami pieszymi. Spacerowanie po nich bogate jest w bliskie poznawanie otaczającej przyrody, dlatego warto zabrać ze sobą lornetkę oraz aparat.  Oznakowanych łącznie jest około 500 km tras oraz ścieżek edukacyjnych. Do jednych z najdłuższych i najciekawszych szlaków zaliczamy niebieski Archeologiczny, który liczy aż 141 km. Idąc głównie drogami gruntowymi oraz leśnymi ścieżkami, na trasie podziwiamy przyrodę parku krajobrazowego i rezerwatów przyrody, ale także walory kulturowe tj. ruina pałacu Hatzfeldtów w Żmigrodzie, zabytkowy Rynek w Sułowie czy pałac Maltzanów w Miliczu. Czerwony szlak Zamkowy również prowadzi po najważniejszych zabytkach kultury oraz pozwala na podziwianie piękna natury obszaru.

            Gminy Doliny Baryczy w ostatnich latach skupiły się na rozbudowie infrastruktury rowerowej. Dzięki temu ta forma uprawiania turystyki dynamicznie się tu rozwinęła.  Całą Dolinę Baryczy od zachodu na wschód można przejechać rowerem Pomarańczowym Szlakiem Doliny Baryczy. Zaczynający się w gminie Żmigród szlak prowadzi przez piękne naturalne tereny parku krajobrazowego przez Milicz, aż do Odolanowa. Łączna długość trasy to 93 km. Do najpopularniejszych oraz najlepiej rozwiniętych pod względem infrastruktury rowerowej jest Ścieżka rowerowa trasą dawnej kolei wąskotorowej, do której wykorzystano nasyp dawnej kolejki wąskotorowej, a aktualne miejsca postoju na trasie, to dawne przystanki. Ścieżka jest w szczególności polecana rodzinom z dziećmi, ponieważ jej poziom trudności jest bardzo łatwy.

            Rzeka Barycz należy do jednej z najbardziej leniwie płynących rzek w Polsce, dlatego jej wody sprzyjają uprawianiu niewymagającej turystyki kajakowej. Na terenie Doliny Baryczy od Odolanowa do Żmigrodu wyznaczone zostały liczne odcinki na rzece Barycz i Młynówka, na których można zorganizować spływy. Warto wiedzieć, że z powodu poboru wody do okolicznych stawów, na niektórych odcinkach trasy może być zbyt niski poziom wody do spływów, w szczególności w miesiącach letnich. W organizacji kajakowych wycieczek pomagają liczne wypożyczalne sprzętów turystycznych, w tym kajaków.

            W Dolinie Baryczy nie brakuje również oferty turystycznej skierowanej do tych uprawiających jazdę konną. Szlak konny Doliny Baryczy liczy prawie 480 km długości i tworzy pętle prowadzące przez najbardziej atrakcyjne tereny leśne nadleśnictw: Milicz, Żmigród, Antonin, Krotoszyn i Oleśnica Śląska. Możliwe jest wzięcie udziału w zorganizowanych wycieczkach konnych, w tym z przewodnikiem.

 

 

Szlaki rowerowe:

Pomarańczowy (Szlak Doliny Baryczy) – 93 km (1 lub 2 dnu) Żmigród – Kędzie – Żmigród – Radziądz – Niezgoda – Sułów –Milicz – Ruda Milicka – Grabownica – Henrykowice – Potasznia – Wróbliniec – Bartniki – Uciechów – Odolanów                                                                                                                                  To główna arteria komunikacyjna Doliny Baryczy. Przebiega równolegle do Baryczy. Stwarza okazję do obserwowania, jak zmienia się charakter rzeki oraz środowisko wokół niej.                                              Poziom trudności: średni
Nawierzchnia: dogodna

Czerwony (Trzebnicka pętla rowerowa) – 57,6 km (6 godz.) Barkowo – Bukołowo – staw Sieczkowski „Trzebnicka Pętla Rowerowa”, zwana też „Trzebnickim Pierścieniem Rowerowym”, ma całkowitą długość ok. 170 km i przebiega w niewielkim fragmencie przez zachodnią część Doliny Baryczy.
Poziom trudności: średni
Nawierzchnia: utwardzone drogi

Czarny (Wokół Żmigrodu. Szlak Grodzisk, Kapliczek i Krzyży pokutnych) – 52,2 km (5 godz.) Żmigród- Bychowo –Barkowo – Korzeńsko – Garbce – Ruda Żmigrodzka – Powidzko – Żmigród                                  Szlak przebiega w pobliżu kapliczek, średniowiecznych grodzisk i krzyży pokutnych. Poprowadzony jest w większości mało ruchliwymi drogami lokalnymi. Jedynie na odcinku 1,4 km między Zielonym Domem s Radziądzem trasa biegnie drogą wojewódzką.                                                                                         Poziom trudności: średni                                                                                                                                 Nawierzchnia: w 80% to drogi asfaltowe

Fioletowy (Ścieżka rowerowa trasą dawnej kolejki wąskotorowej) -40 km (4 godz.) Żmigród- Przedkowice – Powidzko –Osiek – Książęca Wieś – Gruszeczka – Sułów –Pracze – Postolin – Kaszowo–Milicz – Sławoszowice – Ruda Milicka – Grabownica
Ścieżkę utworzono, wykorzystując nasyp dawnej kolejki wąskotorowej. Na trasie znajdują się dawne przystanki kolejki, które zostały przekształcone na miejsca odpoczynku. W trzech z nich (w Sułowie oraz w dwóch w Miliczu) utworzono ekspozycje dawnego taboru kolejowego. Ze Żmigrodu można dojechać do ścieżki kolei wąskotorowej specjalna wyasfaltowaną, malowniczą drogą rowerową (odcinek 6 km); drogi spotykają się w Osieku.
Poziom trudności: łatwa, polecana dla rodzinom z dziećmi 
Nawierzchnia: asfaltowa

Zielony (Żmigród – Wrocław) – 11 km (1 godz.) Żmigród – Powidzko – Dobrosławice                                  W okolicach Żmigrodu szlak zielony jest częścią dłuższego szlaku, który zaczyna się we Wrocławiu. Od Prusic poprowadzony  w większości nowa ścieżką rowerową, która została zaprojektowana w znacznej części na bazie trasy  kolejki wąskotorowej. 
Poziom trudności: łatwy, polecany dla rodzin z dziećmi
Nawierzchnia: asfaltowa

Ścieżki rowerowe:

Aktualne informacje o ścieżkach i trasach rowerowych na:
http://dolnoslaskakrainarowerowa.pl/

 

Szlaki piesze:

Niebieski (Archeologiczny) – przebiega przez część zach., śr., wsch. Doliny Baryczy. Na terenie Doliny Baryczy 141 km (6-7 dni); w części zach. 54 km (2 dni). Zach. Gr. Gm. Żmigród – Kędzie – Żmigród – Niezgoda – Sułów
Nazwa nawiązuje do miejsc, gdzie swego czasu były prowadzone prace archeologiczne (ślady po dawnych grodziskach i kurhanach). Turysta ma możliwość kontemplowania przyrody, a jednocześnie zapoznania się z typowym krajobrazem Doliny Baryczy.
Poziom trudności: trudny
Nawierzchnia: dominują drogi gruntowe i leśne ścieżki
Atrakcje na szlaku i w pobliżu: Zespół Pałacowo – Parkowy w Żmigrodzie; wieża obserwacyjna nad Starym stawem w ok. Niezgody, czatownia „Pod Kormoranem”, Wzgórza Czarownic (na zach. Od stawu Duża Mewa), rezerwat „Olszyny Niezgodzkie” a także jaz na Baryczy i ścieżki przyrodnicze: „W Rudzie Żmigrodzkiej”, „Trzy stawy”, „Ruda Sułowska”, „ Wokół Sułowa”

Zielony (szlak barokowych fundacji Hatzfeldów – 47 km (2 dni) Żmigród –Wierzbina – Barkowo – Kędzie – Chodlewo – Czarny Las – Radziądz – Żmigród – Morzęcino
Szlak prowadzi turystę przez miejscowości, w których kościoły ufundowane przez książęcą rodzinę Hatzfeldtów opowiadają swoją ciekawą historię. Podobnie jak leżące nieopodal szlaku pozostałości po kilku grodziskach – średniowiecznych fortach.
Poziom trudności: trudny, dla rodzin z dziećmi polecany jest odcinek od Czarnego Lasu do Radziądza.
Nawierzchnia: dominują dukty leśne.

Czerwony (Zamkowy) – Przebiega przez część zach., śr. Doliny Baryczy – na terenie Doliny Baryczy: 68 km (3 dni), w części zach.: 37 km (2 dni) Żmigród (stacja PKP) – Sułów – Pracze – Postolin – Wzgórze Joanny – Lasowice – Świebodów – Krośnice – Grabownica – Ruda Milicka – Milicz
Nazwa pochodzi od zamków, których ślady można napotkać, wędrując tym szlakiem. Atrakcją jest również możliwość podglądania z bliska życia ptaków, a także pracy ludzi zatrudnionych w największym kompleksie stawów hodowlanych ryb w Europie.
Poziom trudności: trudny
Nawierzchnia: przeważają leśne drogi gruntowe, miejscami w okolicy Milicza szlak prowadzi po drogach asfaltowych

 

Szlaki konne:

Pętla Żmigrodzka (ok. 65 km), czarny – Ruda Żmigrodzka – Książęca Wieś – Łąki – Ruda Sułowska – Grabówka – Olsza – staw Niezgoda – Dąbki – Ruda Żmigrodzka  
W zależności od tempa, umiejętności i czasu możemy ją pokonać w jeden dzień lub podzielić na etapy z noclegami. Szlak Pętli (średniej długości) wiedzie przez jedne z najpiękniejszych i najbogatszych przyrodniczo obszary (rezerwaty „Stawy Milickie” i „Olszyny Niezgodzkie”). To krajobraz doliny Baryczy o najpierwotniejszym charakterze. Odcinki szlaku od Jamnika przez Rudę Żmigrodzką do Niezgody oraz z Grabówki do rudy Żmigrodzkiej są asfaltową, niezbyt ruchliwą drogą. Całość bez większych trudności jest do przejechania dla zaprzęgów

 

Przez gminę Żmigród przebiegają dwa odcinki szlaków konnych jeden z nich bierze początek w miejscowości Żmigródek przebiega przez Radziądz i kończy się w miejscowości Gatka. Długość odcinka szlaku konnego wynosi 7 km.

Drugi odcinek szlaku konnego rozpoczyna się w Żmigródku przechodzi przez Jamnik a kończy w miejscowości Książęca Wieś. Długość tego odcinka szlaku konnego wynosi ok. 5 km.

 

Szlak kajakowy:

Żmigród – Kędzie: Długość odcinka 8 km; czas spływu 2,5 godz.
Wodowanie: stary most w Żmigrodzie; odbijanie: jaz Kędzie
Odcinek przecina tereny rolnicze i biegnie z dala od domostw. Można go wydłużyć o ok. 11 km, płynąc aż do Wąsosza (dobijanie przy pomoście kajakowym przy OSIR w Wąsoszu). Na trasie do Kędzi napotkamy 3m jazy: Żmigródek, Bychowo (zwany też Osiem Tam), Kędzie, przed którym zakończymy spływ.
Odcinek dostępny. W okresie letnim niski stan wód, należy zapytać wynajmującego kajaki.

Ruda Żmigrodzka – Żmigród: Długość odcinka 8 km; czas spływu 2,5 godz.
Wodowanie: Ruda Żmigrodzka; odbijanie: stary most w Żmigrodzie
W Rudzie Żmigrodzkiej możliwy jest odpoczynek przy wiacie sołeckiej, nie opodal stawu Rudy. Przy stawie Szosowym Karczma Rybna „Ruda Żmigrodzka” zaprasza. Dalej docieramy do jazu Osiek, zwanego także jazem Biedaczka.                                                                                                                                  Odcinek dostępny. W okresie letnim niski stan wód, należy zapytać wynajmującego kajaki.

Sułów – Ruda Żmigrodzka: Długość odcinka 12 km; czas spływu 3,5 godz.
Wodowanie: jaz Sułów; odbijanie: most w Rudzie Żmigrodzkiej
Za jazem Sułów i w okolicy jazu Niezgoda latem często występuje niski stan wody. Przy niskim stanie wody spływ można rozpocząć za jazem Sułów, w Łąkach. Dalej rzeka dopływa do drewnianego jazu Niezgoda, zwanego również Tamą Göringa. Za jazem płyniemy dalej Baryczą w kierunku Rudy Żmigrodzkiej, gdzie spływ można zakończyć przy moście.  

 

 

Mapa gminy